איך לבחור צילינדר נכון לדלת הכניסה לבית

איך לבחור צילינדר נכון לדלת הכניסה לבית

במקרים בהם אנו זקוקים להחלפת צילינדר או צריכים לבחור צילינדר לדלת חדשה, אנו עשויים לגלות שישנו מבחר של צילינדרים ואיננו יודעים לבחור את הצילינדר המתאים.

ישנם יצרנים שונים, רמות מחיר שונות ותכונות שונות. במאמר זה נעזור לכם ונסביר לכם איך לבחור צילינדר נכון.

הצילינדר הוא רכיב הנתמך על ידי מנגנון הנעילה של הדלת ובאמצעות סיבובו ניתן לפתוח או לנעול את הדלת. הצילינדר הוא החלק שאליו אתם מכניסים את המפתח ומסובבים על מנת לפתוח או לנעול את הדלת.

במקרים רבים אנו מכנים אותו ”מנעול“, אך המונח המקצועי והמדויק הוא צילינדר.

לפני שנדבר על בחירת צילינדר, בואו נדבר בקצרה על הנסיבות בהן אתם צריכים לבחור צילינדר:

  1. בעת התקנת דלת חדשה – כאשר אתם רוכשים דלת חדשה עליכם לבחור גם את הצילינדר של הדלת. אתם יכולים להעביר את הצילינדר מהדלת הקיימת אל הדלת החדשה, אך אם כבר רכשתם דלת חדשה מוטב שתתחדשו בצילינדר חדש.

  2. במקרים של תקלה טכנית – צילינדרים כוללים חלקים פנימיים עדינים וכתוצאה מבלאי טבעי הם בסופו של דבר מתקלקלים. דבר אשר יכול להשאיר אתכם בלי יכולת לפתוח את הדלת. כאשר הצילינדר מתקלקל עליכם לבחור צילינדר חדש.

  3. בעת כניסה לדירה שכורה – כדאי לבצע החלפת צילינדר כאשר אתם נכנסים לגור בדירה שכורה. הסיבה לכך היא חשש שישנו אדם זר (דייר קודם) המחזיק במפתחות הדירה. החלפת הצילינדר תפתור את הבעיה.

  4. אובדן מפתחות – אחת הסיבות השכיחות ביותר להחלפת צילינדר היא אבדן מפתחות. אם איבדתם את המפתחות ואינכם יכולים לפתוח את דלת הכניסה, הפתרון הוא החלפת הצילינדר. פעולה המאפשרת לכם לפתוח את הדלת בעזרת מפתח חדש והופכת את המפתח הישן לחסר שימוש. גם אם איבוד מפתחות הוא הסיבה להחלפת הצילינדר, עדיין כדאי לנצל את ההזדמנות על מנת לשדרג את הצילינדר לדגם חזק ומתקדם יותר.

איך לבחור צילינדר נכון

הצילינדר הוא אחד מהרכיבים של מנגנון הנעילה ויש לו משמעות רבה. חשוב לבחור נכון את הצילינדר מכיוון שהדבר משפיע גם על הנוחות היום יומית, וגם על הביטחון שלכם .

למשל צילינדר באיכות נמוכה יכול לגרום לתקלות רבות ומצבים לא נעימים בהם אתם זקוקים לשירותיו הדחופים של מנעולן. כמו כן ישנם צילינדרים קלים לפריצה אשר ממש מעמידים אתכם בסיכון.

התאמה למנגנון הנעילה – כאשר בוחרים צילינדר יש קודם כל לוודא שהוא מתאים למנגנון הנעילה של הדלת. למשל ישנן דלתות כניסה העובדות עם צילינדר בריחי וישנן דלתות כניסה הדורשות צילינדר משונן.

אמצעי למניעת שכפול המפתח – בשנים האחרונות יצרני הצילינדרים הוסיפו פונקציית ביטחון חדשה והיא אמצעי למניעת שכפול. אמצעי זה הוא כרטיס מגנטי אישי אותו יש להציג בנקודת השכפול.

לא רק שציוד השכפול דורש כרטיס זה, גם החוק אוסר על המנעולן לבצע שכפול ללא הכרטיס. כך אתם יכולים להגן על עצמכם ממקרים של ניצול לרעה של האמון שלכם לצורך שכפול מפתח עבור גורם זר.

אמצעי מניעת השכפול נועדו גם לתת מענה לכל מיני שיטות פיראטיות כמו הטבעות פלסטלינה של המפתח או יצירת תבנית של פרופיל הצילינדר.

הצילינדרים המתקדמים כוללים עיצובים מורכבים (שקעים חבויים, פינים צפים, נחשים) המונעים את השימוש בשיטות הפיראטיות.

מידות הצילינדר – השאלה איך לבחור צילינדר נכון תלויה לא רק בתכונות אלא גם במידות. הצילינדרים עשויים להיות שונים באורכם ובמידת הסימטריות / אי סימטריות של מבנה הצילינדר.

הבחירה של הצילינדר תלויה במאפייני הדלת – עובי הדלת, עובי הפלטות והרוזטות וגם מיקום המנעול. בדרך כלל ישנן מידות סטנדרטיות וניתן לדעת על פי סוג הדלת.

למשל בדלתות פלדה של רב בריח בד“כ משתמשים בצילינדר באורך 76 מ“מ עם חלוקה אי סימטרית של 33/43 מ“מ. אך דלתות אחרות עשויות לדרוש מידות שונות.

צילינדר עם הגנה כנגד פריצה שקטה – אחת התופעות המדאיגות ביותר הן הפריצות השקטות. אנשים רבים מתלוננים שביתם נפרץ ללא שום סימני פריצה. הדלת פשוט נפתחה כאילו לגנב היה מפתח וללא שום צורך בהפעלת כוח פיזי.

פריצות אלו מתבצעות באמצעות כלי פריצה עדינים המיועדים לשימושם של מנעולנים. כלי פריצה אלו דורשים מיומנות, אך בסופו של דבר כל אחד יכול להשיגם ולהתאמן עד שיפתח את המיומנות הדרושה.

מסיבה זו יצרני הצילינדרים נדרשו לתת מענה לבעיה. כיום מקובל להשתמש בצילינדרים הכוללים הגנה כנגד פריצה שקטה.

ההגנה היא בעצם פתרונות הנדסיים שאינם נראים לעין. זהו מבנה פנימי מורכב הכולל עיקולים ופיתולים שאינם מאפשרים את השימוש באותם כלי פריצה.

לבסוף נרצה לדבר על המחיר. איננו אומרים שהתשובה לשאלה איך לבחור צילינדר נכון היא לפי המחיר.

לא בטוח שהמוצר הכי יקר הוא הכי טוב, אך מצד שני קחו בחשבון שצילינדרים איכותיים וחזקים הם ברמת מחיר גבוהה יותר. מכיוון שמדובר בבטיחות שלכם, ומכיוון שצילינדר איכותי מחזיק מעמד זמן רב מדובר בהשקעה משתלמת.

צילינדר איכותי בוחרים ומתקינים באמצעות מנעולן !

התשובה האמיתית לשאלה איך לבחור צילינדר נכון היא באמצעות מנעולן.

ישנם סוגי צילינדרים הנחשבים למומלצים, כמו למשל אינטראקטיב / MT5 של מולטילוק או לוקסיס של חברת רב בריח.

צילינדרים אלו נחשבים למובילים בשוק כרגע, אך מצד שני חושב לזכור כי מדובר בתחום דינמי בו תמיד ישנם חידושים.

מנעולנים הם אנשי המקצוע העוסקים בהתקנת צילינדרים באופן יום יומי. הם מכירים את כל סוגי התקלות, הם רואים אילו מותגים מגלים יותר עמידות. הם יודעים אילו מועדים לתקלות וחסרי עמידות מול פורצים.

המנעולנים מכירים את כל האפשרויות והטכנולוגיות החדישות ביותר. כמו כן הם יודעים לזהות בדיוק איזה סוג צילינדר מתאים לסוג הדלת שלכם. לכן כדאי מאוד להתייעץ עם מנעולנים בעת בחירת הצילינדר.